Prawo pracy/Konstruktywne zwolnienie czyli jak szybko należy odejść z pracy?
O konstruktywnym zwolnieniu pisałam w poprzednim artykule pt. Konstruktywne zwolnienie czyli kiedy mogę odejść z pracy i domagać się odszkodowania od pracodawcy z tego tytułu? Jednak powracam do tego tematu jeszcze raz aby odpowiedzieć na powtarzające sie pytanie swoich czytelników: Jak szybko należy odejść z pracy by móc wnieść sprawę o konstruktywne zwolnienie?
Kiedy pracownik może odejść z pracy na zasadzie konstruktywnego zwolnienia?
Jeśli pracodawca dopuści się złamania warunków zapisanych w umowie o pracę, czyli np. przestanie płacić, lub złamie warunki domyślne dotyczące zaufania, czyli np. pozwoli innym pracownikom na prześladowanie lub dyskryminację jednego z nich. Naruszenie tych warunków może być czynnością jednorazową lub powtarzać się.
Jak szybko należy odejść z pracy by wnieść sprawę o konstruktywne zwolnienie?
Ogólnie przyjęte jest, że pracownik musi odejść z pracy w odpowiedzi na złamanie obowiazków przez pracodawcę, czyli jak najszybciej.
Co się dzieje jesli pracownik nadal pracuje mimo tego, że uważa, że jest dyskryminowany lub prześladowany?
Niestety, ale jeśli pracownik nie zrezygnuje jak najszybciej w takiej sytuacji, to jego sprawa o konstruktywne zwolnienie może zostać odrzucona gdyż Sąd Pracy może uznać, że pracownik pozostając w pracy potwierdził, że umowa o pracę nadal trwa i że nie została ona złamana przez pracodawcę.
Co sie dzieje jeśli pracownik udał sie natychmiastowo na zwolnienie lekarskie?
Jeśli pracownik nie jest obecny w pracy z powodu zwolnienia lekarskiego, to wciąż może złożyć rezygnację i wystąpić do Sądu Pracy o konstruktywne zwolnienie. W tym przypadku Sąd Pracy będzie musiał rozpatrzyć całokształt okoliczności, które sprawiły, że pracownik nie wypowiedział stosunku pracy od razu. Okres jego pobytu na zwolnieniu lekarskim powienien zostać wzięty pod uwagę przez Sąd Pracy.
Jak widać, sprawy o konstruktywne zwolnienie są skomplikowane, ale na szczęście pracownik wciaż ma prawo wnieść sprawę o konstruktywne zwolnienie nawet jeśli nie odszedł ze swojej pracy od razu po złamaniu umowy o pracę przez pracodawcę ale udał się na zwolnienie lekarskie. Należy jednak pamiętać, że okoliczności każdej sprawy rozpatrywanej przez Sąd Pracy rożnią się i dlatego w poszczególnych sprawach mogą zapaść rożne rozstrzygnięcia.