Prawo cywilne/Metody dochodzenia wierzytelności na podstawie Europejskiego Tytulu Egzekucyjnego
W poprzednim artykule pt. Egzekucja Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego w Anglii i Walii pisałam o wykorzystaniu Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego przeciwko dłużnikowi, który wyjechał do Anglii lub Walii bez spłacenia długu. Jeśli chodzi o wszczęcie postępowania egzekucyjnego w Anglii i Walii, to nie ma jednolitego formularza odnośnie egzekucji wierzytelności na podstawie Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego. Postępowanie to zależy od sposobu w jaki wierzyciel chce dochodzić długu. Metody egzekucji są takie same jak te, które odnoszą się do egzekwowania wyroków sadów angielskich i walijskich. Pisałam o nich w artykule pt. Egzekucja wyroku sądowego w Anglii i Walii, ale przypomnę je poniżej:
Egzekucja, czyli zajęcie i sprzedaż rzeczy należących do dłużnika. W tym przypadku należy się zgłosić do komornika sądowego lub oficera wykonawczego Wysokiego Trybunału. Jesli wyrok został wydany przez Sąd rejonowy (County Court), i wynosi więcej niż £600 a mniej niż £5000 to można go dochodzić przez oficera wykonawczego Wysokiego Trybunału. Jeśli suma zasądzona wyrokiem sądu wynosi mniej niz £600, to wtedy właściwy do dochodzenia jest komornik sądowy.
- Zabezpieczenie na hipotece. Mając wyrok sądowy można zabezpieczyć go na hipotece domu lub mieszkania dłużnika. W tym wypadku należy wystąpić do Sądu o odpowiedni wyrok, który należy następnie zarejestrować w HM Land Registry, by móc dochodzić zasądzonej kwoty w razie sprzedaży domu.
Zajęcie papierów wartosciowych dłużnika, które ma na celu wstrzymanie dłużnika od pozbycia się ich poprzez sprzedaż.
Zajęcie wierzytelności dłużnika znajdującej się w posiadaniu osoby trzeciej. Najczęściej będzie to zajęcie rachunku bankowego dłużnika. Jednakże nie można zająć wspolnego rachunku bankowego żony i meża, który jest dłużnikiem, nie mając wyroku przeciwko żonie.
- Zajęcie zarobków dłużnika. Jest ono możliwe, gdy dłużnik jest w stosunku pracy. Jesli dłużnik jest samozatrudniony lub bezrobotny, nie można domagać się zajęcia jego zarobków. Zajęcie zarobków polega na potrącaniu określonej kwoty z wynagrodzenia dlużnika, jednak nie można go dokonać gdy dłużnikowi zostanie po potraceniu kwota niższa niz minimalna wysokość wynagrodzenia określona prawem.
Ponieważ zastosowanie powyższych metod wymaga poniesienia odpowiednich kosztów przez wierzyciela, to przed podjęciem decyzji o egzekucji długu wartoj sprawdzić stan majątkowy dłużnika i jego wypłacalność by uniknąć poniesienia dodatkowych kosztów bez odzyskania długu.
2 komentarze
Ewa
Jak I gdzie mozna zrobic oplate zwana ,, koszty sadowe,, ktore powinny zostac oplacone wraz ze zlozonym wnioskiem?
Beata
Dzien dobry,
Koszty sadowe mozna oplacic u komornika sądowego lub oficera wykonawczego Wysokiego Trybunału w zaleznosci od wysokosci egzekwowanego wyroku.