Prawo pracy

Prawo pracy/ Prawa pracowników tymczasowo zatrudnionych przez agencje pracy (2)

Jakie masz prawa jako pracownik agencyjny w tym samym zakładzie pracy po upłynięciu 12-tygodniowego okresu kwalifikującego?

Po 12 tygodniach od rozpoczęcia pracy masz te same podstawowe prawa dot. warunków pracy i zatrudnienia, które mają pracownicy zatrudnieni bezpośrednio przez zakład pracy. Te prawa obejmują m.in.:

 • Podstawowe wynagrodzenie. Powinno być ono takie jak wynagrodzenie stałych pracowników pracujących na tym samym stanowisku co Twoje. Np. jeśli stali pracownicy na Twoim stanowisku zarabiają £8 za godzinę, a ty zaczynając pracę przez agencję dostajesz £6.19 za godzinę, to po 12 tygodniach przepracowanych w tym samym zakladzie pracy Twoja stawka godzinowa powinna zostać podniesiona do £8.  Twoje wynagrodzenie powinno również zostać podwyższone wtedy, gdy stali pracownicy dostają podwyżkę.
 • Wynagrodzenie za overtimy
 • Czas pracy
 • Pracę w nocy
 • Czas odpoczynku i przerw
 • Coroczny urlop.

W razie zwolnienia z tymczasowej pracy przez agencję nie przysluguje Ci odprawa.

Są to Twoje prawa, których nie możesz zostać pozbawiony. Jeśli zostaniesz ich pozbawiony, to możesz skarżyć zakład pracy lub agencję w tym zakresie, w ktorym są odpowiedzialne za ich złamanie.

4 komentarze

 • aa

  Witam u nas wszyscy pracujemy przez agencje od ponad roku w asdzie w didcot i ciogle nam placa 6,50 a konkraktowi maja blisko 12 czy 13.. niestety agencja kazala nam podpisac 'contract’ z nimi po 3 miechach i dalej placa 6,5 od ponad roku… wszyscy sa juz niezle wkurzeni delikatnie mowiac probowalem zaczerpnac porady w city advice w oxfordzie ale nie wiele z tego wyniklo pytanie gdzie takie sprawy zglaszac mozna ? dodam ze jest nas z 20 conajmiej jak nie lepiej..

  • Beata

   Witam i dziekuje za maila. Rozumiem, ze agencja chciala byscie podpisali zgode na stawke £6.50/h po 12 tygodniach pracy. Jesli zgodziliscie sie na taka stawke w umowie po 12 tygodniach, to, niestety, jest ona obowiazujaca. .

 • dk

  Witam, mam kłopot, ponieważ jestem zatrudniona w agencji już od 13miesięcy, gdzie po 3 dostałam kontrakt. Niestety w maju miałam wypadek (złamanie obojczyka) więc dostałam zwolnienie lekarskie na 3 miesiące (26maj-26lipiec), jednak ta praca wymaga podnoszenia ciężkich towarów, a ja narazie nie mam takiej sprawności ruchowej jak wcześniej, dlatego dostałam kolejne zwolnienie lekarskie na okres 26lipiec-26sierpień. Agencja płaci mi co tydzień (tygodniówki), z sick pay za tamte 3miesiące nie było problemu, jednak już drugi tydzień (który dalej jestem na zwolnieniu) mi nie płaci. Nie wiem co robić, ponieważ w kontrakcie jest uwzględniony sick pay, a teraz nagle w tym miesiącu mi nie płacą. Sami w biurze tłumaczą że zapłacą w najbliższy tydzień…(nawet jeśli to dlaczego z opóźnieniem?). Bardzo proszę o radę….

  • Beata

   Witam i dziekuje za maila. Jesli miala Pani wypadek w pracy, w miejscu publicznym lub byl to wypadek drogowy i w jego wyniku nastapilo zlamanie obojczyka, to proponuje zglosic sie do solicitora, ktory zajmuje sie odszkodowaniami powypadkowymi, tzw. personal injury. Jesli chodzi o niewyplacony sick pay, ktory nalezy sie, jak Pani napisala, gdyz jest wpisany w kontrakt, to prosze napisac list do pracodawcy (Citizen Advice Bureau moze w tym pomoc) i poprosic o jak najszybsze wyplacenie zaleglych kwot, gdzyz jest to zlamanie umowy o prace.

   Pozdrawiam,

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *