Prawo pracy

Ile godzin w tygodniu może pracować pracownik zatrudniony przez agencję lub pracodawcę?

Po publikacji ostatnich dwóch artykułów o prawach pracowników agencyjnych, w cyklu moich artykułów o prawie pracy w Anglii i Walii, otrzymałam wiele pytań. Głównie pytano o to, ile godzin pracownik zatrudniony przez agencję lub pracodawcę może przepracować w tygodniu?

Ten aspekt prawa pracy w Anglii, Walii i Szkocji został ujednolicony w 1998 roku przez tzw. Regulacje dotyczace czasu pracy. Przepisy tych Regulacji odnoszą się nie tylko do pracowników zatrudnionych przez agencję, ale także do pracowników zatrudnionych na umowę o pracę i do osób pracujących na kontraktach, ale nie samozatrudnionych.

Regulacje te stanowia, że pracownik nie może przepracować więcej niż przeciętnie 48 godzin w tygodniu. Ten czas obejmuje overtime, ale dotyczy tylko pracy u jednego pracodawcy. Jesli ktoś pracuje dla dwóch różnych agencji lub dla dwóch różnych pracodawcow, to, jeśli tylko chce, może pracować dla każdej z nich przeciętnie po 48 godzin tygodniowo!

Czy agencja lub pracodawca mogą wymagać od pracownika by przepracował więcej niż przeciętnie 48 godzin w tygodniu?    

Mogą, jeśli pracownik zgodził się, że nie będzie podlegał zasadom 48-godzinnego tygodnia pracy. Zgoda taka powinna być dobrowolna i udzielona na piśmie oraz odnosić się do sprecyzowanego okresu czasu lub być podpisana na czas nieokreślony. Oczywiscie pracownik może zmienić zdanie i doprowadzić do wygaśnięcia swojej zgody. Wtedy powinien poinformować o tym agencję lub pracodawcę co najmniej 7 dni przed upływem daty, od ktorej zgoda ma wygasnąć. Powiadomienie dotyczace wygaśnięcia zgody powinno być udzielone na piśmie. Agencja lub pracodawca nie mogą żądać więcej niz 3 miesięcznego powiadomienia o wygaśnięciu zgody.

Co się stanie jeśli pracownik nie zgodzi się pracować więcej niż przeciętnie 48 godzin w tygodniu?

Agencja lub pracodawca nie mogą zwolnić pracownika, który odmówił podpisania takiej zgody. Jednak jeśli go zwolnią, to bedzie to automatycznie traktowane jako niesłuszne zwolnienie.

10 komentarzy

  • Iwona

    Widze, ze masz sporo odwiedzin. I ciesze sie, ze dzielisz swoja wiedze z innymi, bo nie ma zbytnio takich informacji po polsku w internecie. Wyslalam maila na adres Twojej kancelarii.

  • Beata

    To zalezy od Twojej umowy (Employment Contract) i rodzaju treningu. Jesli jest to trening odbywajacy sie w pracy w godzinach pracy, i nie jest napisane w umowie, ze jest on bezplatny, to pracodawca powinien zaplacic za te godziny.

    Jesli masz dalsze pytania, to chetnie odpowiem.

    Pozdrawiam,

  • Marcin Matuszewski

    Witam.Mam pytanie.Niedawno moj pracodawca wprowadzil pewne zmiany w moim czasie wolnym.Chodzi mi o przerwy miedzy zmianami min.jezeli pracuje tydzien czasu w godz.14-22 od poniedzialku do soboty to w niedziele musze przyjsc do pracy na godzine 6.00 rano .Czy to jest legalne?

  • Beata

    Tak, jest to dozwolone prawem. Jednakze, wtedy nalezy sie takiemu pracownikowi tzw. odpoczynek rekompensujacy, najlepiej w tym samym dniu lub w nastepnym.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *