Rozwód w Anglii

Rozwód w Anglii/Rozwód w Polsce i podział majatku w Anglii

Wiele polskich małżeństw mieszkających w Anglii składa wniosek o rozwód w sądzie polskim nie wiedząc, że rozwód przed sądem angielskim może przebiegać szybciej i mniej traumatycznie. Jednak w trakcie rozwodu nie starają się o podział majątku w Polsce. Wolą to zrobić w Anglii, szczególnie gdy ich majątek, np. dom, jest również w Anglii.

Moje ogólne spostrzeżenia odnośnie rozwodu w Polsce i w Anglii wskazują na to, że postępowanie rozwodowe w Anglii jest bardziej proceduralne i mniej emocjonalne niż to w Polsce. Sąd angielski rozwiązując małżeństwo nie wymaga powoływania świadków i nie orzeka o winie, w przeciwienstwie do sądu polskiego, w którym można wnosić o rozwód z winy drugiej strony. Również w Anglii małżonkowie nie muszą stawić się na rozprawie rozwodowej.

Postepowanie rozwodowe w Anglii nie rozwiązuje spraw majątkowych między małżonkami. Tak jak pisałam poprzednio, służy do tego osobne postępowanie finansowe.

Kiedy klienci, którzy uzyskali rozwód w Polsce zgłaszają się do mnie o pomoc w podziale majątku, który mają w Anglii, to doradzam im, by podział ten zrobić jak najszybciej po rozwodzie i na pewno przed zawarciem kolejnego związku małżeńskiego! Dlaczego? Ponieważ wtedy postępowanie odbywa się zgodnie z zasadami prawa rodzinnego, co  może byc bardziej korzystne dla obu stron. Jeśli jednak jeden z byłych małżonków ponownie zawarł związek małżeński i dopiero wtedy domaga się podziału majątku nabytego z poprzednim małżonkiem, to zasady postępowania w tym przypadku mogą się zmienić na mniej korzystne, gdyż wtedy podział następuje zgodnie z bardziej sztywnymi zasadami prawa cywilnego. Jest to też bardziej kosztowne.

Oczywiscie, nie namawiam tu do powstrzymania się od zawierania ponownego związku małżeńskiego tylko do rozwiązania kwestii finansowych jak najszybciej!

7 komentarzy

  • Aneta Sikora

    Co w przypadku rozwodu w angli a podziału majatku w Polsce? Czy decyzja sadu polskiego bylaby respektowana? Dodam że majatek znajduje sie na terenie Polski.

    • Beata

      Dzien dobry i dziekuje za pytanie, ktore zahacza o zakres prawa miedzynarodowego prywatnego. Jesli uzyska Pani rozwod w Anglii a nastepnie wystapi do Sadu polskiego o podzial majatku w Polsce (jesli jakas czesc majatku znajduje sie w Anglii, to Sad polski nie ma jurysdykcji w Anglii), to Sad polski powienien zaakceptowac Pani wniosek o podzial majatku.

      Pozdrawiam,

      Beata

    • Beata

      Sady polskie nie maja jurysdykcji aby zajmowac sie nieruchomosciami poza Polska. Dlatego tez jesli do podzialu jest dom w Anglii, to wniesienie sprawy o podzial majatku w Anglii ma wiekszy sens.

  • Magda Zukowska

    W Anglii posiadamy firmę i samochody w Polsce zaś mieszkanie i samochód. Potrzebne są dwa odrębne postępowania?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *