Rozwód w Anglii

Rozwód w Anglii/Podstawy rozwodu

Ponieważ zajmuję się prawem rodzinnym w kancelarii Simple Law, to postanowiłam stworzyć cykl artykułów pt. „Rozwód w Anglii”, aby przybliżyć Polakom zamieszkującym w Anglii podstawy rozwoduprocedurę wzięcia rozwodu, która nie jest taka skomplikowana jak wydawałoby się na pierwszy rzut oka. Należy wziąć pod uwagę, że opisane tu podstawy rozwodu w Anglii odnoszą się do spraw wniesionych do sądu przed kwietniem 2022 r. Jeśli chcesz poznac obecne procedury dot. nowego rozwodu, to przeczytasz o nich tutaj https://prawowanglii.org/nowy-rozwod-w-anglii-i-walii/

 Inspiracją do powstania tego cyklu artykułów jest zwiększona ilość zapytań moich polskich klientów o sprawy rozwodowe w Anglii. Część z nich juz próbowała wszcząć postępowanie rozwodowe w Polsce, jednak sądy polskie coraz cześciej odrzucają takie pozwy o rozwód uznając się za niewłaściwe i uważając, że to sądy w jurysdykcji angielskiej powinny rozstrzygać sprawy rozwodowe między polskimi małżonkami zamieszkującymi w Anglii. Dotyczy to głównie spraw kiedy o rozwód wnoszą rodzice małoletnich dzieci, a cała rodzina mieszka w Anglii. Sądy polskie kierując sie dobrem dziecka nie chcą oceniać tego, u którego z rodziców powinno przebywać dziecko lub decydować o wysokości alimentów i dlatego argumentują, że sprawa o rozwód powinna zostać wniesiona do sądu angielskiego. Należy tu zaznaczyć, że koszty samego postępowania rozwodowego w Anglii mogą być niższe niż w Polsce.

W prawie angielskim istnieje pięć powodów, które mogą stanowić podstawę rozwodu. Są to: cudzołóstwo, nierozsądne zachowanie, opuszczenie współmałżonka, osobne zamieszkiwanie powyżej dwóch lat i osobne zamieszkiwanie powyżej pięciu lat.

Cudzołóstwo 

Postępowanie w oparciu o cudzołóstwo wymaga, by współmałżonek przyznał się do cudzołóstwa lub aby osoba, która wnosi o rozwód udowodniła cudzołóstwo współmałżonka. Sąd wymaga dowodu lub przyznania się współmałżonka do aktu seksualnego cudzołóstwa.

Jednak kiedy nie ma wystarczającej ilości dowodów, aby udowodnić cudzołóstwo, a współmałżonek nie zgodzi się przyznać do cudzołóstwa w ​​ramach postępowania, to postępowanie rozwodowe można wszcząć na podstawie jego nierozsądnego zachowania, które nie wymaga przyznania.

Nierozsądne zachowanie

Oznacza ono, że Twój współmałżonek zachowuje się tak źle, że nie jesteś w stanie wytrzymać z nim dłużej.

Nierozsądne zachowanie może obejmować:

  • Przemoc fizyczną;
  • Przemoc psychiczną, np. wyzwiska lub grozby;
  • Pijaństwo lub zażywanie narkotyków;
  • Odmowę ponoszenia opłat na utrzymanie gospodarstwa domowego.

Opuszczenie współmałżonka

Stanowi ono podstawę wszczęcia postępowania rozwodowego gdy Twój współmałżonek opuścił Cię:

  • Bez Twojej zgody i
  • bez uzasadnionego powodu, by
  •  zakończyć wasz związek na
  • więcej niz dwa lata w ostatnich dwóch i pół roku.

Osobne zamieszkiwanie powyżej dwóch lat

Możesz ubiegać sie o rozwód jesli mieszkacie osobno ponad dwa lata i oboje zgodziliście się wziąć rozwód. Jednak Twój współmałżonek musi wyrazić pisemną zgodę na rozwód.

Osobne zamieszkiwanie powyżej pięciu lat

Jeśli mieszkacie osobno ponad pięć lat, to nawet jeśli Twój współmałżonek nie zgodzi sie na rozwód, to ten pięcioletni okres powinien wystarczyć, by sąd rozwiązał Wasze małzeństwo.

Ze swojego doświadczenia widzę, ze najczęstszym  powodem rozwodu jest nierozsądne zachowanie małżonka. O tym, jak wszcząć i przeprowadzić samo postępowanie rozwodowe przed sądem napiszę w następnym artykule.

Jeśli masz pytania, skontaktuj się ze mną przez maila lub telefonicznie lub zostaw komentarz!

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *