Prawo pracy

Prawo pracy/Postępowanie dyscyplinarne w pracy

Jeśli chcesz się dowiedzieć jak powinno przebiegać postępowanie dyscyplinarne w Twoim miejscu pracy i jakie sankcje grożą Twojemu pracodawcy w Sądzie Pracy za naruszenie zasad postępowania dyscyplinarnego jeśli zostałeś niesłusznie zwolniony w jego wyniku, to zapraszam do lektury tego artykulu.

Postępowanie dyscyplinarne dotyczy popełnienia wykroczenia przez pracownika, czyli niewłaściwego postępowania,  i słabej efektywności i jest oparte na Kodeksie Praktyk ACAS.

Co jest wykroczeniem?

Pracodawca powinien wyszczególnić jakie zachowania uznaje za wykroczenie. Najczęściej są to: niewytłumaczone nieobecności, uszkodzenie własności pracodawcy, używanie wulgaryzmów w pracy.

Co jest uznawane za słabą efektywność?

Są to sytuacje, gdy zachowanie lub efektywność pracownika nie spełniają wyznaczonych wymagan, np. niemożność osiągniecia wyznaczonych targetów w lub popełnianie różnych błędów w pracy.

Co może zrobić pracodawca, gdy uzna, że pracownik popełnił wykroczenie lub jego efektywność jest słaba?

Po pierwsze, pracodawca powinien przeprowadzić dochodzenie. Dochodzenie może obejmować spotkania z pracownikiem lub polegać jedynie na zebraniu dowodów. Jeśli pracodawca zawiesza pracownika w tym czasie w obowiązkach, powinno to trwać jak najkrócej.

Po drugie, pracodawca powinien poinformować pracownika o zarzutach dotyczących wykroczenia lub słabej efektywności na pismie, a także o możliwych konsekwencjach, np. o mozliwym zwolnieniu z pracy, i wyznaczyć datę i czas spotkania dyscyplinarnego. Wszystkie dowody zebrane na piśmie, w tym zeznania innych osób dotyczące sprawy powinny zostać przedstawione pracownikowi, tak by spotkaniu dyscyplinarnym mógł on odpowiedzieć na zarzuty.

Czy pracownik musi uczestniczyć w spotkaniu dyscyplinarnym?

Pracownik powinien wziąć udział w spotkaniu dyscyplinarnym. Jednak jeśli pracownik odmawia wzięcia udziału lub nie jest w stanie przyjść na spotkanie i nie jest w stanie wyjaśnić powodu swojej odmowy, to wtedy pracodawca może samemu podjąć decyzję w oparciu o dostępne dowody.

Kogo może wziąć pracownik na spotkanie?

Pracownik może przyjść w asyście swojego kolegi lub przedstawiciela zwiazku zawodowego. Pracownik może także wezwać swoich świadków. Przed spotkaniem należy pracodawcę poinformować, że bedą w nim uczestniczyć świadkowie.

Jak powinno przebiegać spotkanie dyscyplinarne?

Na spotkaniu pracodawca powinien wyjaśnić zarzuty pracownikowi i omówić dowody. Pracownik ma prawo przedstawić swoją wersję sprawy i odpowiedzieć na zarzuty, a także zadać pytania świadkom pracodawcy i przedstawić swoje dowody.

Co powinien zrobić pracodawca po spotkaniu dyscyplinarnym?

Powinien poinformować pracownika o swojej decyzji na piśmie bez zbędnej zwłoki. Jeśli pracodawca uzna, że popełniono wykroczenie lub efektywność pracownika była słaba, to powinien dać ostrzeżenie na pismie. Pisemne ostrzeżenie powinno opisywać wykroczenie lub przypadki słabej efektywności oraz wskazywać zmiany jakich powinien dokonac pracownik, by uniknąc popełnienia tych samych błędów w przyszłości, a także wyznaczyć pracownikowi określoną ilość czasu na poprawę zachowania.

Pracodawca nie może zwolnić pracownika z powodu wykroczenia lub słabej efektywności bez pierwszego pisemnego ostrzeżenia i ostatecznego pisemnego ostrzeżenia. Nawet jeśli pracownik dopuścił sie poważnego wykroczenia to i tak pracodawca powinien przeprowadzić postępowanie dyscyplinarne. Jeżeli w jego wyniku poważne wykroczenie zostanie ustalone, to wtedy wystarczy jedno pisemne ostrzeżenie, by zwolnić pracownika.

Czy pracownik może odwołać się od decyzji pracodawcy?

Tak, pracownik ma prawo odwołania jeśli uważa, że decyzja pracodawcy była niesłuszna. Odwolanie powinno mieć formę pisemną i wskazywać powody, dla których pracownik odwołuje się od decyzji pracodawcy. Po otrzymaniu odwołania pracodawca powinien zorganizować spotkanie, na którym odwołanie powinno zostać rozpatrzone przez bezstonnego managera, który nie brał udziału w postępowaniu dyscyplinarnym. Pracownik ma prawo przyprowadzić ze sobą inną osobę na spotkanie dotyczące odwołania.

Jakie mogą być konsekwencje zwolnienia pracownika bez przeprowadzenia postępowania dyscyplinarnego?

Jeśli pracownik wniesie sprawę o niesłuszne zwolnienie do Sądu Pracy i wygra, to wtedy Sąd może zwiększyć jego odszkodowanie o 25%.

Jakie moga być konsekwencje gdy pracownik odmówi wzięcia udziału w spotkaniu dyscyplinarnym?

Jeśli pracownik wniesie sprawę o niesłuszne zwolnienie do Sądu Pracy i wygra, to wtedy Sąd może obniżyć jego odszkodowanie o 25%.

Chciałam podkreslić, że jeśli pracownik zostanie zwolniony po spotkaniu dyscyplinarnym i chce wnieść sprawę o niesłuszne zwolnienie do Sadu Pracy, to ma na zrobienie tego trzy miesiące. Ten okres trzech miesięcy na wniesienie sprawy obowiązuje nawet jeśli pracownik złoży odwołanie od decyzji pracodawcy, a pracodawca zwleka z przeprowadzeniem postepowania odwoławczego przeciagając je w czasie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *