Prawo pracy

Prawo pracy/Niesłuszne zwolnienie i poważne wykroczenie popełnione przez pracownika

W poprzednim artykule pt. Postępowanie dyscyplinarne w pracy opisałam etapy postępowania dyscyplinarnego w przypadku wykroczenia popełnionego przez pracownika.  Teraz pragnę się skupic na zachowaniu pracownika, które może być uznane za poważne wykroczenie i doprowadzić do natychmiastowego zwolnienia.

Poważne wykroczenie to celowe i niezgodne z umową o pracę zachowanie pracownika, które jest tak poważne, że pracodawca może zwolnić pracownika natychmiastowo.

 Poważne wykroczenie obejmuje cięższe wykroczenia, np. kradzież lub przemoc, które skutkują natychmiastowym zwolnieniem. W różnych miejscach pracy są różne definicje poważnego wykroczenia. Jeśli np. w miejscu pracy najważniejsze jest bezpieczenstwo i higiena pracy, czyli Health & Safety, to złamanie zasad z nią zwiazanych będzie uznane za poważniejsze niż w miejscach, w których nie kładzie się takiego nacisku na zasady Health & Safety.

Jednak jeśli nawet wykroczenie pracownika jest opisane w procedurach dyscyplinarnych pracodawcy jako „poważne”, to pracodawca podczas postępowania dyscyplinarnego nadal powinien zbadać czy to wykroczenie jest rzeczywiscie poważne i czy powinno być powodem zwolnienia pracownika. Oznacza to, że np. jeśli procedury pracodawcy uznają wykonywanie połączen telefonicznych w pracy w celach osobistych przez pracownika za poważne wykroczenie, to mimo to może okazać się, że zwolnienie pracownika z tego powodu jest niesłuszne.

Najczęstsze przyklady poważnego wykroczenia to:

  • Odmowa przestrzegania polecen. Jednak jeśli pracodawca nie powinien wymagać od pracownika wykonania danej czynnosci i odmowa pracownika jest uzasadniona, to zwolnienie z powodu odmowy wykonania tej czynnosci jest niesłuszne.
  •  Używanie wulgarnego jezyka. Pracownik, który używa wulgaryzmów w pracy czasem może być  niesłusznie zwolniony. Używanie takiego języka może być łatwiej tolerowane np. w warsztacie samochodowym niz w biurze. Również należy wziąć pod uwagę, że pracownik mógł zostać sprowokowany lub leczyć się z powodu stresu.
  • Używanie przemocy fizycznej. Jest to bardzo częsty powód zwolnienia, jednakże pracodawca powinien wziąć pod uwage inne czynniki, takie jak długość stażu pracy oraz poprzednie dobre zachowanie pracownika zanim go zwolni, gdyż inaczej może to okazać się niesłusznym zwolnieniem.
  • Niewłaściwe użycie komputera, czyli spędzanie zbyt dużo czasu na internecie, ogladanie pornografii w pracy lub ściąganie nieautoryzowanego oprogramowania. To ostatnie może przyczynić się do zagrozenia bezpieczenstwa sieci komputerowej pracodawcy poprzez sciągnięcie wirusa lub programu szpiegującego.
  • Nieuczciwość pracownika. Nie chodzi tu o drobne kłamstwa, a o zachowanie będące poważnym złamaniem umowy o pracę, np. nauczyciel informuje szkołę, że jest chory i nie przyjdzie do pracy, a faktycznie w tym czasie pracuje jako fryzjer. Również kradzież bardzo drobnej sumy pięniedzy przez pracownika banku będzie uważana za poważne wykroczenie prowadzące do słusznego zwolnienia.
  • Złamanie obowiązku lojalności wobec pracodawcy. Moze to polegać na ujawnieniu poufnych informacji, konkurencji z pracodawcą lub odbieraniu mu klientów.

Jak widać, poważne wykroczenie może obejmować wiele różnych zachowan pracownika. Jednak, aby uniknąć zarzutu niesłusznego zwolnienia, pracodawca zawsze powinien zbadać wszystkie okoliczności zachowania pracownika oraz wziąć pod uwagę inne czynniki, w tym dlugość stażu pracy oraz poprzednie dobre zachowanie pracownika.

Następny artykuł będzie dotyczył poważnego wykroczenia pracownika poza miejscem pracy i wszczęcia postępowania karnego przeciw pracownikowi.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *