Prawo pracy

Prawo pracy/ Niesłuszne zwolnienie z pracy (Unfair dismissal) i dyskryminacja rasowa (race discrimination)

Niesłuszne zwolnienie z pracy to jeden z głównych problemów z jakimi zgłaszają sie do mnie klienci odnośnie prawa pracy w Anglii. Skad wiemy, że zwolnienie jest “niesłuszne”? Ponieważ pracodawca nie ma dobrego powodu, by zwolnić pracownika lub zwalnia go naruszając zasady postępowania dyscyplinarnego. Często zdarza się, ze pracownik jest niejako zmuszony do odejścia z powodu zachowania pracodawcy. Jest to tzw. konstruktywne zwolnienie (constructive dismissal).

Najczęstszym powodem zwolnienia przez pracodawcę lub odejścia z pracy wbrew wlasnej woli jest dyskryminacja na tle rasowym (race discrimination). Prawo pracy w Anglii, a szczegolnie The Equality Act 2010, chroni przeciwko tego rodzaju dyskryminacji, ale pracodawcy często nie przestrzegają zasad. Do dyskryminacji na tle rasowym dochodzi, gdy pracownik jest traktowany w sposób niesprawiedliwy w związku ze swoją rasą lub z powodu rasy kogos z kimś jest związany, np. swojego partnera. “Rasa” jest tu zdefiniowana jako kolor, narodowość, obywatelstwo oraz  pochodzenie etniczne lub narodowe.

Bezpośrednia dyskryminacja rasowa występuje, gdy pracownik jest traktowany w sposób gorszy niż ktoś inny będący w tych samych okolicznosciach ze względu na rasę. Może to być sytuacja gdy, np. Polaka, który pracuje w banku pracodawca nie chce awansować na doradcę klienta a jako powód podaje, że klienci sie nie zgodzą. Również nadawanie pracownikom przydomków w związku z krajem ich pochodzenia lub w związku ze stereotypami związanymi z częscią świata skąd pochodzą, jest uznawane za bezpośrednią dyskryminację. Nazywanie polskiego inżyniera, pana Rudy, “Boratem” oraz żarty z jego orientacji seksualnej przez kolegów z pracy skończyły sie sprawą w Sądzie Pracy (Employment Tribunal), gdzie Polak dostał odszkodowanie za dyskryminację na tle rasowym i seksualnym.

Z kolei pośrednia dyskryminacja rasowa może występować gdy pracodawca ma zasady, politykę lub praktykę, ktore stawiają osoby z określonej rasowej, etnicznej lub narodowej grupy w położeniu gorszym niż inni. Może to byc np. pracodawca żądający, by kandydat do pracy miał kwalifikacje brytyjskie lub by był Brytyjczykiem. Jednakze jesli te żądania sa prawdziwe i uzasadnione i nie mają nic wspólnego z rasą, wtedy zarzut dyskryminacji jest nieuzasadniony.  Może to dotyczyć np. posiadania wymaganych określonych kwalifikacji zawodowych.

Często zdarza się, że osoba dyskryminowana jest zwalniana z nieuzasadnionego powodu bez postępowania dyscyplinarnego lub postępowanie dyscyplinarne nie bylo przeprowadzone właściwie. Jedną z najgłośniejszych spraw w ostatnich latach dotyczącą dyskryminacji rasowej była sprawa dr Ewy Michalak przeciwko NHS, w ktorej zapadł wyrok w 2011 roku. Dr Michalak rozpoczęła swoja pracę w szpitalu w 2002 roku i kontynuowała do 2008 roku dopóki nie została zwolniona. Do jej zwolnienia doprowadziła kampania prowadzona przez starszy personel, który chciał sie polskiej doktor pozbyć. Zostały naruszone zasady postępowania dyscyplinarnego wobec dr Michalak oraz została ona zawieszona na długi czas bez uzasadnienia. Dr Michalak wystąpiła do Sadu Pracy i otrzymala prawie cztery i pół  miliona funtow odszkodowania za dyskryminację rasową oraz na tle seksualnym oraz niesłuszne zwolnienie z pracy.

Chociaż nie każdy może dostać tak wysokie odszkodowanie za niesłuszne zwolnienie i dyskryminację w miejscu pracy jak dr Michalak, gdyż składa sie na to wiele czynników, to wyżej wymienione przypadki pokazują, że swoich praw warto dochodzić. Jesli chcesz wnieść sprawę o dyskryminację na tle rasowym do Sądu Pracy, to powinieneś to zrobić w ciągu trzech miesięcy od wystąpienia problemu w pracy, inaczej Sąd może sprawę odrzucić.  W razie wątpliwości skontaktuj sie ze mną przez maila lub telefonicznie lub napisz komentarz!

6 komentarzy

  • Agnieszka Grzankowska

    Witam,przeczytałam Pana artykuł i jestem właśnie na etapie postępowania dyscyplinarnego z którym się kompletnie nie zgadzam.Potrzebuje porady i pomocy .Z góry dziękuję

    • Beata

      Dzien dobry Pani Agnieszko,

      Prosze zadzwonic do mojej kancelarii (01905 731731) miedzy 10.00 a 13.00 lub 14.15 a 17.00 od poniedzialku do piatku.

      Pozdrawiam,

      Beata

  • Anna chmielewski

    Witam, moj maz dzis dostal list o rozmowie dyscyplinarnej za uzywanie tel. komorkowego w pracy nie mial wczesniej zadnych ostrzezen czy jest to faktyczny powod do zwolnienia po 5latach pracy?!!z gory dziekuje za odp

    • Beata

      Dzien dobry,

      Trudno mi odpowiedziec na to pytanie nie widzac listu od pracodawcy ani warunkow umowy o prace, ktore powinny precyzowac jakie zachowanie w pracy jest uznawane za powazne wykroczenie. Uzywanie telefonu, jesli powoduje zagrozenie w miejscu pracy, moze byc powaznym wykroczeniem przeciwko zasadom BHP. Prosze wyslac mi list oraz umowe na maila: [email protected] wraz z danymi kontaktowymi (imie, nazwisko oraz nr telefonu), bym mogla zapoznac sie ze sprawa blizej.

  • Rafal

    Chcialem tylko zapytac Jakie dowody musze zdobyc aby udowodnic dyskryminacje rasowa,wykorzystywanie, manipulacje,etc. Czy musze zaczac nagrywac. Dziekuje

    • Beata

      Dyskryminacja rasowa nie jest najlatwiejsza do udowodnienia. Warto tu miec przede wszystkim swiadkow. Dowod z nagrania moze nie zostac dopuszczony przez Sad Pracy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *