Prawo pracy

Prawo pracy/Kodeks pracy w Anglii i Walii

Widzę, że bardzo duzo osób szuka informacji dot. kodeksu pracy w Anglii i Walii.

Aby odpowiedzieć na pytanie czy kodeks pracy w Anglii i Walii istnieje i jakie sa prawa i obowiazki pracowników i pracodawców w Anglii, zapraszam do lektury moich wpisów: Prawa i obowiązki pracownika w Anglii i Walii oraz  Prawo pracy/Obowiązki pracodawcy w Anglii i Walii

Jeśli masz nadal pytania lub wątpliwości skontaktuj sie ze mną przez maila lub telefonicznie lub napisz komentarz!

 

12 komentarzy

 • Sebastian

  Witam pracuje w Anglii . Chciałem iść do lekarza w uk by mnie zbadał podejrzewałem że mam depresję lecz lekarz zbywa mnie 6 tygodni . Przyleciałem do Polski tu lekarz stwierdził że mam poważną depresję związana z moja praca . Mam zwolnienie po polsku i po Angielsku teraz pytanie moje czy dostaje się 100 procent płatne zwolnienie czy te grosze 90 funtów tygodniowo bo wtedy nie będzie mnie stać na opłaty i nie wiem co robić proszę o pomoc nie znam kodeksu pracy w Anglii . Obecnie gdzie pracuje w uk głębia ludzi i masowo się zwalniają .

  • Beata

   To jak jest platne zwolnienie chorobowe powinno byc zaznaczone w umowie o prace. Niektore miejsca pracy zaczynaja placic 100% po np. 3 dniach choroby, a inne od razu. Rowniez sa pracodawcy, ktorzy placa jedynie ustawowe chorobowe przez cale 28 tygodni.

 • Adrian

  Witam
  Pracuje od 3 tygodni w jednej z angielskich firm zajmujących się przetwarzaniem żywności. Mam zapewniony pokój w hostelu w którym mieszkam z trzema lokatorami. Pytanie jest tego typu czy możemy zostać zwolnieni grupowo z powodu zasłonięcia czujnika dymu (oczywiście zdaję sobie sprawę, że jest to złamanie zasad bezpieczeństwa pożarowego). Jak powinna wyglądać cała procedura zwolnienia oraz czy bardziej prawdopodobne są inne konsekwencje złamania wyżej wymienionych zasad bezpieczeństwa pożarowego takie jak kara upomnienia bądź nagany.
  Pozdrawiam.

  • Beata

   Czy ten hostel nalezy do pracodawcy? Jesli tak, to zasady zlamania zasad w nim panujacych powinny byc wpisane w umowe odnosnie wynajmu pokoju lub w umowe o prace. Jesli zlamiecie umowe najmu pokoju, to moze dojsc do usuniecia was z hostelu. Jesli jest to powiazane z umowa o prace, to pracodawca moze uznac to za powazne przewinienie i zwolnic was bez zadnej procedury.

 • Iza Jurkiewicz

  dzień dobry,
  Pracuje jako archeolog w Wielkiej brytani i ponad rok temu miałam wypadek w pracy co spowodowało problemy z kregosłupem. Od pażdziernika tamtego roku nie pracuje fizycznie tyko mam prace w biurze, lecz tylko tymczasowo. Specjalista z medycyny pracy stwierdził oficjalnie ze nie powinnam juz więcej wracać do pracy na stanowisku. W tym momencie mój pracodawca wprowadił procedurę mającą na celu umieszczenie mnie na stałe w biurze lub niezdolnosci do pracy. Moje pytanie brzmi: czy oficjalnie mogą mnie zwolnic jezeli do wypadku doszło w miejscu pracy i moja niezdolnosc do pracy nie jest z mojej winy? I czy przysługują mi jakieś swiadczenia?
  Dziekuję za pomoc

  • Beata

   Dzien dobry,

   Bardzo przykro mi slyszec o Pani problemie. Nestety, ale nawet jesli do wypadku dojdzie w miejscu pracy z winy pracodawcy, to nadal moze on zwolnic pracownika, ktoremu wypadek przydarzyl sie. Moze Pani wystapic o odszkodowanie z tytulu personal injury przeciwko pracodawcy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *