Prawo cywilne

Prawo cywilne/Koszty dochodzenia wierzytelności w Anglii i Walii

Tak jak pisałam poprzednio, ten artykuł odpowiada na pytanie: Jakie są koszty wniesienia pozwu przeciwko nieuczciwemu dłużnikowi?

Początkowa opłata sądowa zależy od wartości przedmiotu sporu. Jesli chcemy odzyskać do £300, to musimy wnieść £35 opłaty. Od £300.01 do £500 zapłacimy £50, następnie od £500.01 do £1000 będzie to £70 itd. Jesli wnosimy pozew on-line, opłaty będą odpowiednio niższe.

Po wniesieniu sprawy, sąd przyporządkuje ją do odpowiedniego trybu w zależności od wartości kwoty, którą wpisaliśmy w pozwie. Jeśli będzie to kwota do £10,000, to trafi do trybu dla spraw o małej wartości i zapłacimy za nią £40 (nie ma opłaty za kwotę ponizej £1500), a powyżej £10,000 zapłacimy £220. W pismie od sądu będzie wskazane, kiedy mamy zapłacić tę kwotę i jej wysokość.

Kolejne opłaty to opłata za rozprawę dla trybu dla spraw o małej wartości, która wynosi od £25 do £325. Jesli sprawa trafiła do innych trybów postępowania, to zapłacimy odpowiednio £655 i £1200.

W razie naszej wygranej sąd nakaże dłużnikowi zwrot powyższych kwot! Jak widać, warto starać się o odzyskanie pieniędzy od nieuczciwego dłużnika, gdyż pieniądze wydane na opłaty sądowe możemy odzyskać obok naszego długu.

Jeśli masz pytania, skontaktuj się ze mną przez maila lub telefonicznie lub napisz komentarz!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *