Prawo cywilne/Dochodzenie wierzytelności w Anglii i Walii
Mój kolejny artykuł dotyczący prawa cywilnego Anglii i Walii odnosi się do dochodzenia wierzytelności, czyli odzyskiwania długu od nieuczciwego dłuznika. Opiszę tu sytuację, gdy dłużnik unika Cię, a listy i maile, które mu wysłałeś, pozostają bez odpowiedzi.
Co możesz zrobić, by skutecznie dochodzić swojej wierzytelności?
Wyślij kolejny list. Tym razem nie będzie to kolejny nieformalny (i czasem nieskuteczny) list, ale list zgodny z zasadami postępowania cywilnego. Ogólnie mowiąc, będzie to list, który poprzedza wszczęcie postępowania przeciwko dłużnikowi w sądzie cywilnym.
Co powinien zawierać taki list?
By być skutecznym i spełniać określone wymogi proceduralne, list ten musi zawierać następujące informacje:-
1. Twoje imię i nazwisko oraz adres;
2. Podstawy Twojego roszczenia, np. odniesienie do niezapłaconej faktury;
3. Jasno sprecyzowane fakty, na których opierasz swoje roszczenie, czyli opis jak doszło do powstania długu, odniesienie do poprzedniej korespondencji z dłużnikiem etc.;
4. Czego oczekujesz od dłużnika, czyli zapłaty długu. Możesz też wspomnieć o umownych lub ustawowych odsetkach, jeśli chcesz się domagać ich wraz z długiem;
5. Czas, który dajesz dłużnikowi na spłacenie długu lub na odpowiedź na list. Najczęściej jest to 14 dni. Możesz dodać, że jeśli dłużnik nie odpowie na Twój list lub nie zapłaci długu w ciagu tych 14 dni, to wniesiesz sprawę do sądu.
Co może zrobić dłużnik po otrzymaniu listu?
Dłużnik po otrzymaniu Twojego listu ma 4 opcje do wyboru:
- Zapłacić dług;
- Odpowiedzieć na Twój list, przyznać istnienie długu ale zanegować jego wysokość. W tym przypadku masz otwartą drogę do negocjowania wysokości długu i sposobu jego spłaty.
- W odpowiedzi na Twój list powiedzieć, że nie było żadnego długu.
- Nie odpowiadać na Twój list wcale.
Jesli dłużnik zachowa się tak jak w przypadkach numer 3 i 4, wtedy możesz wszcząć postępowanie w sądzie cywilnym. W przypadku Anglii będzie to najczęściej County Court Money Claims Centre w Salford Business Centre, do którego możesz złożyć pozew wysyłając go pocztą lub zrobić to on-line przez internet (wtedy opłaty za wniesienie pozwu będą niższe). W następnym artykule napiszę jakie są aktualne opłaty za wniesienie pozwu.
2 komentarze
Kuba Mikita
Czy taki list musi być napisany w języku angielskim? Mam dłużnika, który jest Polakiem i prowadzi firmę w UK. Chciałbym tam wyegzekwować swój dług.
Beata
Tak, list przed zlozeniem sprawy do Sadu musi byc napisany po angielsku, aby mozna go bylo przedstawic Sadowi na pozniejszym etapie sprawy.