Prawo pracy

Prawo pracy/Obowiązki pracodawcy w Anglii i Walii

Tak jak obiecałam w poprzednim artykule pt. „Prawa i obowiązki pracownika w Anglii i Walii”, ten artykuł będzie opisywał obowiązki pracodawcy w Anglii i Walii. Obowiązki te, mimo że nie są wyszczególnione w umowie o pracę, to stanowią jej część gdyż są dorozumiane. Obowiązki pracodawcy obejmują:

  1. Obowiązek poinformowania pracownika, że umowa wygasła jeśli pracodawca nie dał okresu wypowiedzenia. Samo wypłacenie wynagrodzenia za okres wypowiedzenia nie jest wystarczające i pracodawca musi powiadomić pracownika o wygaśnięciu umowy o pracę.
  2.  Obowiązek wypłaty wynagrodzenia. Jeśli pracownik jest chętny do pracy i jest w stanie wykonać tą pracę zgodnie z umową o pracę, to pracodawca ma obowiązek zapłacić mu wynagrodzenie, chyba, że jest to tzw. kontrakt zerowy.
  3. Obowiązek dania okresu wypowiedzenia, jeśli umowa została zawarta na czas nieokreślony.
  4. Obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracodawca ma również obowiązek zapewnienia bezpiecznego miejsca pracy oraz bezpiecznego systemu pracy. Miejsce pracy powinno być zgodne z wykonywanym rodzajem pracy, czyli np. powinno mieć odpowiednią temperaturę.
  5. Obowiązek odpowiednio szybkiego odpowiadania na skargi pracownika. Jeśli pracodawca nie odniesie się do tych skarg, może to skutkować konstruktywnym zwolnieniem ze strony pracownika.
  6. Obowiązek przedstawienia pracownikowi na pismie warunków zatrudnienia. Jeśli pracodawca nie dopełni tego obowiązku, pracownik może ubiegać się o odszkodowanie w Sądzie Pracy.

Warto zauważyć, że w prawie pracy angielskim i walijskim pracodawca nie ma obowiązku wydania referencji dla obecnego lub poprzedniego pracownika. Jednakże, jeśli takie referencje zostaną wydane, pracodawca ma obowiązek zapewnienia, że nie są one mylące i nie odnoszą się do skarg na pracownika, o których pracownik nie został poinformowany.

Powyższa lista nie jest oczywiście wyczerpująca i dzięki orzecznictwu sadów pracy wciąż jest rozwijana. Jak widać, są to podstawowe obowiazki pracodawcy wobec pracownika. W razie wątpliwości skontaktuj sie ze mną przez maila lub telefonicznie lub napisz komentarz!

12 komentarzy

  • Agata

    Witam

    Pracuję full-time i mam kontrakt na 48 godzin. W tym tygodniu pracodawca dał mi mniej godzin niż mam zakontraktowane.
    Czy musi mi zapłacić mimo wszystko za 48h, które mam na kontrakcie czy tylko za to co rzeczywiście przepracowałam?

    Pozdrawiam
    Agata.

    • Beata

      Witam Pania i dziekuje za komentarz.

      Jesli Pani kontrakt obejmuje 48 godzin i nie ma tam klauzuli mowiacej, ze zaplata nalezy sie tylko za przepracowane godziny, to powinna Pani dostac wynagrodzenie za cale 48 godzin bez wzgledu na to ile czasu Pani rzeczywiscie przepracowala.

      Pozdrawiam,

      Beata

  • ppp

    czy takiewarunki są dopuszczalne:

    bede pracował w hotelu na part-time. po miesiącu dostanę kontrakt na 0 godzin. pierwsza wypłata za przepracowany miesiąc, po 15 dniach po zakończeniu pierwszego miesiąca. wypłata czekiem.

    dziekuje

    • Beata

      DZiekuje za maila. Najlepiej byloby gdybym mogla zobaczyc Employment Contract poniewaz moja odpowiedz bylaby wtedy bardziej szczegolowa.

      Opierajac sie na Pana informacjach, rozumiem, ze to bedzie pensja wyplacana co miesiac zamiast tygodniowek. Wyglada na to , ze ta wyplata troche pozno bedzie placona, bo najczesciej dostaje sie ja pod koniec miesiaca, a nie w polowie nastepnego. Jesli chodzi o czek, to prosze pamietac, ze jego realizacja, czyli faktyczny wplyw pieniedzy na konto nastepuje po 5-7 dniach w zaleznosci od banku. Rowniez czek moze byc anulowany przez osobe, ktora go wystawila. Z tego powodu przelew na konto jest bezpieczniejszy.

      Pozdrawiam,

      Beata

  • Mat

    Jestem zatrudniony na full time 40 godzin tygodniowo lecz pracuje z nadgodzinami za które firma mi nie płaci twierdząc ze nie musza mi płacić za extra godziny jak rownież dają mi dodatkowe obowiązki których nie mam w kontrakcie. Gdzie mogę udać się o pomoc bo HR nie reaguje na moje skargi ładują ja najzwyczajniej w koszu jak rownież moja dziewczyna pracuje w tej samej firmie i ciagle mówią nam ze to ze jesteśmy para stanowić może problem czujemy się dyskryminowani.

    • Beata

      Dzien dobry,

      I dziekuje za maila. Kwestia nadgodzin oraz obowiazkow powinna byc regulowana przez Pana umowe o prace. Prosze zapisywac daty i ilosc nadgodzin, jakie Pan pracuje gdyby zdecydowal sie Pan wystapic do Sadu o ich wyplate. Sad Pracy uwzglednia tylko roszczenia z ostatnich 3 miesiecy.

      Prosze sprawdzic jaka jest polityka firmy odnosnie zatrudniania par, gdyz czasem firma nie zgadza sie aby pracowali np. w tym samym departamencie. Jesli nie jest to uregulowane, to powinien Pan zlozyc skarge do HR odnosnie tego.

      Wszystkie skargi do HR powinne byc skladane na pismie (prosze zatrzymac kopie) i wtedy maja oni obowiazek je rozpatrzyc i udzielic na nie odpowiedzi. Jesli nie sa oni tym zainteresowani to moze Pan zglosic sprawe do ACAS.

      Mam nadzieje, ze powyzsze informacje beda dla Pana przydatne.

      Pozdrawiam,

      Beata

  • Marlena Welna

    Witam
    Chcialabym wiedziec czy moj pracodawca moze awansowac osobe ktora dopiero zaczela pracowac w naszej firmie ,pomijajac mnie ,mimo ze pracuje juz 5lat i mam najwieksze doswiadczenie?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *