Podział majątku w Anglii/Postępowanie sadowe przy podziale majątku w Anglii (1)
Od powstania mojego ostatniego artykułu Prawa konsumenta/Reklamacja wadliwego towaru (2) w Anglii minęło już sporo czasu za co przepraszam swoich czytelników! Z uwagi na ilość nowych spraw zaniedbałam bloga, ale zamierzam to nadrobić. Tu muszę się pochwalić, że w odniesieniu do prawa pracy niedawno zawarłam ugodę w imieniu klienta w sprawie o dyskryminację rasową w wysokosci £25,000 przed Sądem Pracy.
Oprócz tego wygrałam kilka spraw odnośnie ustalenia kontaktów z dziećmi w Anglii: Sąd nakazał kontakty zgodnie z propozycjami moimi i moich klientów. Także jestem w trakcie prowadzenia spraw o podział majątku i, nie zapeszając, moi klienci mają mocne pozycje. Oczywiscie, cały czas prowadzę również sprawy rozwodowe w Anglii.
Ponieważ mam coraz więcej spraw odnosnie podziału majątku w Anglii, to chciałam się skupić na tym jak wygladają one od strony technicznej.
Podział majątku w Anglii staram się zaczynać od negocjacji, czyli przedstawiam drugiej stronie propozycję mojego klienta i oczekuję odpowiedzi lub kontr-propozycji. Jeśli jednak druga strona nie chce negocjować, to wtedy, najczęściej, wysyłam klienta do odpowiedniego mediatora. Jeśli druga strona nie chce spotkać się z mediatorem, to składamy sprawę do Sądu. Aby to zrobić, wypełniam odpowiedni wniosek, tzw. Formę A, i w odpowiedzi na niego Sąd wyznacza termin pierwszej rozprawy. Przed rozprawą wysyłam drugiej stronie oraz Sądowi dość długą formę odnosnie obecnego stanu majątkowego mojego klienta, tzw. Formę E.
Przygotowuję Formę E razem z klientem i składam do Sądu wraz z innymi rowniez wymaganymi dokumentami. W miedzyczasie oczywiście mozna złożyć lub otrzymać propozycję podziału majątku od drugiej strony. Jeśli taka propozycja nie zostanie zaakceptowana, to ja i klient stawiamy się na rozprawę. Przed salą sądową mamy czas na negocjacje. Jesli nie dojdą one do skutku, to na rozprawie Sad wyznacza termin na odpowiedz na pytania odnośnie Formy E po obu stronach, czasem termin przedstawienia wyceny nieruchomosci jesli jest potrzebna, oraz termin kolejnej rozprawy.
O kolejnych krokach dotyczace postepowania przy podziale majatku przeczytacie w nastepnym artykule!
7 komentarzy
Grzegorz
Dzień dobry , a zrobić jeśli ugoda została zawarta , a nie zrealizowana ?
Beata
Wtedy nalezy wystapic do Sadu o jej przestrzeganie.
Monika
Witam, mam pytanie czy przy podziale majątku sądy angielskie biorą pod uwagę winę stron, czy patrzą w sposób obiektywny i realistyczny, że zdrada przykładowo ma jakieś podstawy.
Beata
Dzien dobry. W prawie angielskim Sad nie szuka winy strony przy rozwodzie i na orzeczeniu rozwodowym (Decree Absolute) nie ma informacji dlaczego doszlo do rozwodu. Przy podziale majatku rowniez przyczyna rozwodu nie jest brana pod uwage, tylko przede wszystkim, potrzeby obu stron.
Monika
Dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam
Monika
Emi
Witam. A co jesli podzialu dokonuje tutaj, a mam nieruchomosc nabyta w Polsce? Jsk bedzie ona brana pod uwage?
admin
Dzien dobry,
Sad w Anglii bierze pod uwage caly majatek stron, w tym nieruchomosci w innym kraju.