Prawa konsumenta

Prawa konsumenta/Reklamacja wadliwego towaru (1)

Pisałam wcześniej o zmianach w prawie dot. kupna wadliwego samochodu Prawa konsumenta/Kupno używanego samochodu w Anglii– zmiany w prawie (4) i dostałam bardzo dużo pytan odnośnie reklamacji innych towarów dlatego podkreślam, że te zmiany i przepisy oczywiście odnoszą się do prawie każdego wadliwego towaru (jeśli nie jest to towar szybkopsujący sie jak np. żywność).

W tym artykule chciałam przedstawić Wam jak wygląda w praktyce przestrzeganie praw konsumenta w Anglii i Walii z pozycji konsumenta, ktory nabył sprzęt AGD, a mianowicie lodówkę. Miałam też po drodze kilka innych „potyczek” odnośnie innych wadliwych sprzetów AGD (jak pech to pech) i moja ogólna konkluzja jest taka, że sklepy/sprzedawcy nielegalnie odmawiają uwzględnienia reklamacji i zwrotu pieniędzy. Jeśli macie podobny problem, to mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu będziecie wiedzieli jak przeprowadzić skuteczną reklamację.

  1. Zakup sprzetu

Lodówka została zakupiona przez stronę internetową jednej z największych sieci handlowych specjalizujących się m.in. w sprzedaży sprzętu AGD.  Zapłaciłam za nią z karty debetowej.

Co na tym etapie mogłam zrobić lepiej?

Kupić lodówkę używając karty kredytowej zamiast debetowej, by w razie problemów mój bank mógł się nimi zająć i bym nie traciła potem swojego czasu.

  1. Wada sprzętu

Lodówka przybyła do domu, a ponieważ byliśmy w trakcie przeprowadzki, to kilka dni stała i czekała na swoją kolej aż zostanie odpakowana. Po odpakowaniu okazało się, że górne drzwi były uszkodzone.

Co na tym etapie mogłam zrobić lepiej?

Sprawdzić dokładnie lodówkę w obecności osób z firmy, ktora ją dostarczyła. Jeśli byłoby to niemożliwe, to na potwierdzeniu odbioru, który musiałam dla nich podpisać, wpisać „unchecked” (niesprawdzona), co dało by mi dodatkowy argument w razie ewentualnej reklamacji.

  1. Kontakt z obsługą klienta sieci handlowej

Skontaktowałam sie z obsługa klienta odnośnie reklamacji i powiedziano mi, że mogę dostać 20% zniżki. Akurat zniżką nie byłam zainteresowana z obawy, że uszkodzenia zewnętrzne drzwi mogą przełożyć sie na problemy wewnątrz lodówki. Dlatego poinformowano mnie, że w takim razie powinnam skontaktować się z serwisem producenta.

Co na tym etapie mogłam zrobić lepiej?

W tym przypadku zgodnie z Consumer Rights Act (Ustawa o prawach konsumenta) mogłam od razu domagać się wymiany lodówki na nową lub zwrócić ją i domagać się zwrotu kosztów, gdyż od zakupu nie upłynęło jeszcze 30 dni.

Ciąg dalszy moich przygód w kolejnym artykule.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *