Rozwód w Anglii/Rozwód w trzech krokach
Ponieważ prowadzę coraz więcej spraw rozwodowych i widzę, że niektórzy moi klienci mają niekoniecznie prawdziwe wyobrażenie o tym jak odbywa się rozwód w Anglii i Walii, to chciałam pokrótce przedstawić trzy kroki, z których składa się rozwód.
Krok pierwszy: Złożenie pozwu rozwodowego do Sądu. Robi to osoba, która prosi Sąd o rozwiązanie związku małżenskiego (Petitioner). Kiedy Sąd nada sprawie bieg, do małżonka tej osoby (Respondent) jest wysyłana kopia pozwu rozwodowego wraz z formularzem potwierdzającym jego otrzymanie. Jesli małżonek nie potwierdzi otrzymania dokumentów w terminie, należy doręczyć je w inny sposób. Małżonek może też sprzeciwić się podstawom pozwu. Jednak jeśli małżonek odeśle formularz do Sądu w terminie, to Sąd może podjąć dalsze decyzje.
Krok drugi: Sąd wydaje tzw. decree nisi. Oznacza to, że strony są prawie, chociaż nie całkowicie, rozwiedzione. Jeszcze w tym momencie małżonkowie mogą zmienić zdanie i zdecydować, że jednak nie chcą rozwodu. Nie jest to częsta sytuacja, ale faktycznie miałam klientkę, która zmieniła zdanie i chciała meżowi dać drugą szansę. Jeśli jednak małżonkowie nie zmienią zdania, to osoba, która wniosła o rozwód może po 6 tygodniach i jednym dniu ubiegać się o całkowite rozwiązanie małżenstwa.
Krok trzeci: Sąd wydaje tzw. decree absolute. Oznacza to, że małżenstwo jest całkowicie rozwiązane. Ale tu należy pamiętać, że nie dotyczy to spraw finansowych między małżonkami! Jednak jeśli osoba wnosząca o rozwiązanie małżenstwa nie ubiega się o decree absolute, to jej małżonek może wnieść o przyznanie decree absolute po trzech miesiącach, które upłynęły od najwcześniejszego terminu, kiedy to osoba wnosząca o rozwód mogła się ubiegać o ten rozwód.
Jeśli osoba rozwiedziona chce ponownie zawrzeć związek małżenski, to musi przedstawić otrzymaną od Sądu kopię decree absolute.
Czasem, jeśli sprawy majątkowe między małżonkami nie są rozwiazane, to warto przemyśleć wstzymanie się z ubieganiem o decree absolute. Warto mieć na uwadze, że jeżeli jedno z małżonków umrze przed wydaniem decree absolute, a drugie nie sporządziło testamentu, to wdowiec lub wdowa przejmuje część majątku i inne korzyści po zmarłym małżonku, tak jakby nie starali się o rozwód.
Co robić dalej po otrzymaniu rozwodu?
Po pierwsze, jeśli ze związku są nieletnie dzieci, to należy poinformowac ich szkołę o rozwodzie. Warto też zmienić swoj testament i ustanowić w nim opiekuna dla nieletnich dzieci. Rownież należy poinformować o rozwodzie bank lub towarzystwo, które udzieliło hipoteki. Należy też zamknąć wspólne konto bankowe zgodnie z wyrokiem Sądu i zmienić dane osobowe na swoim własnym koncie i karcie kredytowej. W razie otrzymywania benefitów warto skontaktować się z odpowiednią instytucją, by sprawdzić, czy należą się jakieś dodatkowe z uwagi na zmianę finansową.
A przede wszystkim, należy od nowa ułożyć sobie życie!