Monthly Archives: Sierpień 2017

Podział majątku w Anglii/Postępowanie sadowe przy podziale majątku w Anglii (1)

Od powstania mojego ostatniego artykułu Prawa konsumenta/Reklamacja wadliwego towaru (2) w Anglii minęło już sporo czasu za co przepraszam swoich czytelników! Z uwagi na ilość nowych spraw zaniedbałam bloga, ale zamierzam to nadrobić. Tu muszę się pochwalić, że w odniesieniu do prawa pracy niedawno zawarłam ugodę w imieniu klienta w sprawie o dyskryminację rasową w wysokosci £25,000 przed Sądem Pracy.

Oprócz tego wygrałam kilka spraw odnośnie ustalenia kontaktów z dziećmi w Anglii: Sąd nakazał kontakty zgodnie z propozycjami moimi i moich klientów. Także jestem w trakcie prowadzenia spraw o podział majątku i, nie zapeszając, moi klienci mają mocne pozycje. Oczywiscie, cały czas prowadzę również sprawy rozwodowe w Anglii.

Ponieważ mam coraz więcej spraw odnosnie podziału majątku w Anglii, to chciałam się skupić na tym jak wygladają one od strony technicznej.

Podział majątku staram się zaczynać od negocjacji, czyli przedstawiam drugiej stronie propozycję mojego klienta i oczekuję odpowiedzi lub kontr-propozycji. Jeśli jednak druga strona nie chce negocjować, to wtedy, najczęściej, wysyłam klienta do odpowiedniego mediatora. Jeśli druga strona nie chce spotkać się z mediatorem, to składamy sprawę do Sądu. Aby to zrobić, wypełniam odpowiedni wniosek, tzw. Formę A, i w odpowiedzi na niego Sąd wyznacza termin pierwszej rozprawy. Przed rozprawą  wysyłam drugiej stronie oraz Sądowi dość długą formę odnosnie obecnego stanu majątkowego mojego klienta, tzw. Formę E.

Przygotowuję Formę E razem z klientem i składam do Sądu wraz z innymi rowniez  wymaganymi dokumentami. W miedzyczasie oczywiście mozna złożyć lub otrzymać propozycję podziału majątku od drugiej strony. Jeśli taka propozycja nie zostanie zaakceptowana, to ja i klient stawiamy się na rozprawę. Przed salą sądową mamy czas na negocjacje. Jesli nie dojdą one do skutku, to na rozprawie Sad wyznacza termin na odpowiedz na pytania odnośnie Formy E po obu stronach, czasem termin przedstawienia wyceny nieruchomosci jesli jest potrzebna, oraz termin kolejnej rozprawy.

O kolejnych krokach dotyczace postepowania przy podziale majatku przeczytacie w nastepnym artykule!

 

5 Komentarzy

Filed under podzial majatku w Anglii

Prawo pracy/ Opłaty w sądach pracy zniesione

W moim artykule Prawo pracy/Drastyczny spadek ilości spraw wnoszonych do Sądów Pracy pisałam o wprowadzeniu opłat za wniesienie pozwu oraz przeprowadzenie rozprawy w sądach pracy w Anglii i Walii. Teraz mam dobrą wiadomość, że po prawie 3 latach obowiązywania tych opłat, Sąd Najwyższy uznał w wyroku z dnia 26 czerwca 2017, że opłaty te były bezprawne i nakazał ich zniesienie!

Sądy pracy mają zwracać te opłaty i ja oraz inni prawnicy czekamy na dalsze szczegóły odnosnie tych zwrotów. Zniesienie opłat oznacza, że większa ilość osób poszkodowanych przez pracodawców będzie mogła dochodzić swoich praw i domagać się odszkodowań przed sądami pracy.

Przypominam, ze czas na wniesienie roszczenia do Sądu Pracy to 3 miesiace od czasu zaistniałego wydarzenia, np. dyskryminacji, lub od czasu niesłusznego zwolnienia z pracy plus okolo 4 tygodni na próbę ugody z pracodawcą poprzez ACAS.

W razie wątpliwości lub pytań skontaktuj się ze mną przez maila lub telefonicznie lub napisz komentarz!

Dodaj komentarz

Filed under Prawo pracy