Prawo pracy/Niesłuszne zwolnienie czyli kiedy wnieść sprawę do Sądu Pracy

Jakiś czas temu zglosiła się do mnie pani mówiąc, że została nieslusznie zwolniona z pracy. Zapoznałam się z jej dokumentami i faktycznie, miała powody do wniesienia sprawy o niesłuszne zwolnienie, a także, jak się okazało, o dyskryminację rasową w pracy. Jednak to co mnie zaniepokoiło, to był upływ czasu w jej sprawie. Od momentu kiedy została zwolniona w ramach postępowania dyscyplinarnego po pierwszym spotkaniu do czasu zgloszenia się do mnie uplynęło więcej niż 6 miesięcy! Okazało się, że pani ta czekała na wynik postępowania apelacyjnego w pracy.

I tu przypominam, że w angielskim prawie pracy sprawę o niesłuszne zwolnienie należy wnieść w ciągu 3 miesięcy od tego zwolnienia bez czekania na wynik postępowania apelacyjnego.  Z kolei sprawę o dyskryminację należy wnieść w ciągu 3 miesięcy od wydarzenia, które było związane z dyskryminacją. W obydwu przypadkach Sąd Pracy może przedłużyć czas na wniesienie sprawy jeśli są uzasadnione powody. Na szczęście, w sprawie mojej klientki Sąd uznał nasze argumenty i nie odrzucił jej sprawy. Ostatecznie wygraliśmy przed Sądem Pracy i klientka otrzymała spore odszkodowanie.

Jeśli jesteś w podobnej sytuacji, gdy toczy się przeciwko Tobie postępowanie dyscyplinarne, to jak tylko otrzymasz list od pracodawcy z decyzją o zwolnieniu, postaraj się wnieść sprawę do Sądu Pracy bez oczekiwania na wynik apelacji. Jeśli nie jesteś pewien czy Twoja sprawa ma szansę na wygraną i czy dostaniesz odszkodowanie, to skontaktuj się z prawnikiem zajmującym się prawem pracy, który Ci wytłumaczy jakie masz opcje w swojej sprawie.

Dodaj komentarz

Filed under Prawo pracy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Gravatar
Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s