Prawo cywilne/Metody dochodzenia wierzytelności na podstawie Europejskiego Tytulu Egzekucyjnego
W poprzednim artykule pt. Egzekucja Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego w Anglii i Walii pisałam o wykorzystaniu Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego przeciwko dłużnikowi, który wyjechał do Anglii lub Walii bez spłacenia długu. Jeśli chodzi o wszczęcie postępowania egzekucyjnego w Anglii i Walii, to nie ma jednolitego formularza odnośnie egzekucji wierzytelności na podstawie Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego. Postępowanie to zależy od sposobu w jaki wierzyciel chce dochodzić długu. Metody egzekucji są takie same jak te, które odnoszą się do egzekwowania wyroków sadów angielskich i walijskich. Pisałam o nich w artykule pt. Egzekucja wyroku sądowego w Anglii i Walii, ale przypomnę je poniżej: Egzekucja, czyli zajęcie i sprzedaż rzeczy należących do dłużnika. W tym przypadku należy…
Prawo cywilne/Egzekucja Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego w Anglii i Walii
Odzyskiwanie wierzytelności na podstawie Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego to jeden z rodzajów spraw, w których specjalizuję się w kancelarii. W większości spraw, którymi się zajmuję, Europejski Tytuł Egzekucyjny jest wydawany przez Sąd w Polsce przeciwko dłużnikowi, który np. zamieszkiwał w Polsce a następnie wyprowadził się do innego kraju Unii Europejskiej bez spłacenia długu. Tytuł ten jest wydawany na wniosek wierzyciela w stosunku do roszczenia bezspornego, którym może byc orzeczenie sądu, ugoda zawarta przed sądem lub dokument urzędowy. Nadanie takiemu orzeczeniu lub ugodzie Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego oznacza, że orzeczenie lub ugoda podlega wykonaniu, w tym przypadku, w Anglii, bez potrzeby stwierdzenia wykonalności i bez możliwości sprzeciwienia się wykonalności. Klientów, którzy proszą mnie…
Prawo pracy/Poważne wykroczenie pracownika poza miejscem pracy i wszczęcie postępowania karnego przeciw pracownikowi
Jak pisałam w poprzednim artykule pt. Niesłuszne zwolnienie i poważne wykroczenie popełnione przez pracownika , pracodawca może wszcząć postępowanie dyscyplinarne przeciwko pracownikowi lub zwolnić go natychmiastowo również za poważne wykroczenie poza miejscem pracy. Przykładem takiego wykroczenia może byc bójka pracowników poza miejscem pracy, np. na parkingu niedaleko od pracy a nawet w miejscu zamieszkania jednego z pracowników. Takie zachowanie przyczynia się do zniszczenia zaufania pracodawcy do pracownika a także może zagrażać bezpieczenstwu innych pracowników. Jednakże nawet jeśli jeden z uczestnikow bójki lub pracodawca wezwie policję, a następnie sprawa zostanie skierowana do sądu karnego, to nie ma reguły, że osoba przeciwko której toczy się postępowanie karne powinna zostać zwolniona z pracy! Aby zwolnić…
Prawo pracy/Niesłuszne zwolnienie czyli kiedy wnieść sprawę do Sądu Pracy
Jakiś czas temu zglosiła się do mnie pani mówiąc, że została nieslusznie zwolniona z pracy. Zapoznałam się z jej dokumentami i faktycznie, miała powody do wniesienia sprawy o niesłuszne zwolnienie, a także, jak się okazało, o dyskryminację rasową w pracy. Jednak to co mnie zaniepokoiło, to był upływ czasu w jej sprawie. Od momentu kiedy została zwolniona w ramach postępowania dyscyplinarnego po pierwszym spotkaniu do czasu zgloszenia się do mnie uplynęło więcej niż 6 miesięcy! Okazało się, że pani ta czekała na wynik postępowania apelacyjnego w pracy. I tu przypominam, że w angielskim prawie pracy sprawę o niesłuszne zwolnienie należy wnieść w ciągu 3 miesięcy od tego zwolnienia bez czekania…