Ile godzin w tygodniu może pracować pracownik zatrudniony przez agencję lub pracodawcę?

Po publikacji ostatnich dwóch artykułów o prawach pracowników agencyjnych, w cyklu moich artykułów o prawie pracy w Anglii i Walii, otrzymałam wiele pytań. Głównie pytano o to, ile godzin pracownik zatrudniony przez agencję lub pracodawcę może przepracować w tygodniu?

Ten aspekt prawa pracy w Anglii, Walii i Szkocji został ujednolicony w 1998 roku przez tzw. Regulacje dotyczace czasu pracy. Przepisy tych Regulacji odnoszą się nie tylko do pracowników zatrudnionych przez agencję, ale także do pracowników zatrudnionych na umowę o pracę i do osób pracujących na kontraktach, ale nie samozatrudnionych.

Regulacje te stanowia, że pracownik nie może przepracować więcej niż przeciętnie 48 godzin w tygodniu. Ten czas obejmuje overtime, ale dotyczy tylko pracy u jednego pracodawcy. Jesli ktoś pracuje dla dwóch różnych agencji lub dla dwóch różnych pracodawcow, to, jeśli tylko chce, może pracować dla każdej z nich przeciętnie po 48 godzin tygodniowo!

Czy agencja lub pracodawca mogą wymagać od pracownika by przepracował więcej niż przeciętnie 48 godzin w tygodniu?    

Mogą, jeśli pracownik zgodził się, że nie będzie podlegał zasadom 48-godzinnego tygodnia pracy. Zgoda taka powinna być dobrowolna i udzielona na piśmie oraz odnosić się do sprecyzowanego okresu czasu lub być podpisana na czas nieokreślony. Oczywiscie pracownik może zmienić zdanie i doprowadzić do wygaśnięcia swojej zgody. Wtedy powinien poinformować o tym agencję lub pracodawcę co najmniej 7 dni przed upływem daty, od ktorej zgoda ma wygasnąć. Powiadomienie dotyczace wygaśnięcia zgody powinno być udzielone na piśmie. Agencja lub pracodawca nie mogą żądać więcej niz 3 miesięcznego powiadomienia o wygaśnięciu zgody.

Co się stanie jeśli pracownik nie zgodzi się pracować więcej niż przeciętnie 48 godzin w tygodniu?

Agencja lub pracodawca nie mogą zwolnić pracownika, który odmówił podpisania takiej zgody. Jednak jeśli go zwolnią, to bedzie to automatycznie traktowane jako niesłuszne zwolnienie.

9 Komentarzy

Filed under Prawo pracy

9 responses to “Ile godzin w tygodniu może pracować pracownik zatrudniony przez agencję lub pracodawcę?

 1. Michal

  Bardzo ciekawy artykul. Mozna sie z Toba skontaktowac telefonicznie?

 2. Dzieki, ciesze sie, ze Cie zainteresowal. Moj numer tel. to 01905 731731. Do uslyszenia!

 3. Iwona

  Widze, ze masz sporo odwiedzin. I ciesze sie, ze dzielisz swoja wiedze z innymi, bo nie ma zbytnio takich informacji po polsku w internecie. Wyslalam maila na adres Twojej kancelarii.

 4. Dzieki, widze, ze artykul wzbudza zainteresowanie. Twoj mail doszedl. Niedlugo na niego odpowiem. Pozdrawiam,

 5. Joanna

  A jak jest z wyplata za teningi czy moga byc bezplatne

 6. To zalezy od Twojej umowy (Employment Contract) i rodzaju treningu. Jesli jest to trening odbywajacy sie w pracy w godzinach pracy, i nie jest napisane w umowie, ze jest on bezplatny, to pracodawca powinien zaplacic za te godziny.

  Jesli masz dalsze pytania, to chetnie odpowiem.

  Pozdrawiam,

 7. Marcin Matuszewski

  Witam.Mam pytanie.Niedawno moj pracodawca wprowadzil pewne zmiany w moim czasie wolnym.Chodzi mi o przerwy miedzy zmianami min.jezeli pracuje tydzien czasu w godz.14-22 od poniedzialku do soboty to w niedziele musze przyjsc do pracy na godzine 6.00 rano .Czy to jest legalne?

 8. Tak, jest to dozwolone prawem. Jednakze, wtedy nalezy sie takiemu pracownikowi tzw. odpoczynek rekompensujacy, najlepiej w tym samym dniu lub w nastepnym.

 9. Dziekuje i zapraszam do czytania nowych artykulow!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s